Architektura
27. 1. 2013 -
Luhačovice jsou čtvrtým největším lázeňským městem České republiky a největšími a nejznámějšími lázněmi moravskými. K jejich popularitě zajisté přispěla, kromě velmi účinných minerálních pramenů, i zdejší specifická architektura, která je z velké části dána mimo jiné i geografickou polohou místa. K největšímu rozvoji lázní dochází na počátku 20. století, kdy byla vybudována celá řada architektonických skvostů, které se později staly kulturními památkami.
V období do 1. světové války byla vybudována většina jedinečných folklórně laděných staveb architekta Dušana Jurkoviče a některé další památky jako např. hotel Augustiniánský dům nebo Dům B. Smetany. Ve 20. a 30. letech 20. století potom vznikla mimo jiné budova Městského úřadu, Společenský dům, plovárna či Bílá čtvrť.
V letech 1902-1904 byl vybudován také hotel Augustiniánský dům. Dokonalá kombinace novorenesančního objektu s novogotickou kaplí Panny Marie tvoří jeden celek, který je po rekonstrukci v roce 2010 využíván jako exkluzivní wellness hotel s celoročním provozem. Původně byl vybudován architektem Vladimírem Fischerem pro augustiniánský klášter sv. Tomáše na Starém Brně. Současní majitelé se snaží zachovat duchovní ráz tohoto místa a odkaz sv. Tomáše, patrona dobrého manželství a proti bolestem zad.
Současnost Luhačovic se snaží navázat na odkaz historie, především potom oživit prvorepublikovou noblesu a věhlas tohoto zajímavého místa. Většina významných architektonických skvostů tohoto malebného města byla zrekonstruována a slouží jako ubytovací zařízení či luxusní wellness hotely.